Najnowsze

Wyróżnione

Kongres Lokalnej Przedsiębiorczości Turystycznej

Kongres Lokalnej Przedsiębiorczości Turystycznej, 22 maja 2014r., w ramach międzynarodowego projektu współpracy TERRA.

W dniu 22 maja w hotelu Folwark Klepisko w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim odbył się Kongres Lokalnej Przedsiębiorczości Turystycznej. Kongres stanowił jedno z działań, realizowanych w ramach międzynarodowego projektu współpracy TERRA – Tourism for Economic Revival of Rural Areas / Turystyka dla Ożywienia Gospodarczego Obszarów Wiejskich. W spotkaniu wzięli udział członkowie i podmioty turystyczne z obszaru działania trzech partnerów z Mazowsza: Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego (z siedzibą w Legionowie),  Lokalnej Grupy Działania – Przyjazne Mazowsze, Lokalnej Grupy Działania Aktywni Razem (z siedzibą w Łącku) oraz reprezentacja Lokalnej Grupy Działania Perapohjolan kehitys z fińskiej Laponii, a także przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego (Radosław Rybicki – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Obszarów Wiejskich).

Fińską delegację tworzyli:  Jorma Vaara – przedsiębiorca i Prezes Lokalnej Grupy Działania Perapohjolan kehitys, Mika Simoska – Burmistrz Gminy Tervola,  Laura Vilander – Dyrektor Biura LGD Perapohjolan kehitys,  Oskar van Ieperen – fiński Koordynator projektu TERRA oraz Jukka Kujala – przedstawiciel Agencji Rozwoju Regionu Nadmorskiej Laponii - MeriLappi.

DSC 0505   DSC0008   DSC0017   DSC0019   DSC0030   DSC0047

W trakcie konwentu przedstawione zostały m.in.: międzynarodowy projekt współpracy TERRA, realizacja Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na Mazowszu oraz założenia PROW na lata 2014-2020. Zaprezentowano także będące efektem projektu TERRA produkty turystyczne z obszarów 3 polskich LGD. Produkt z obszaru Lokalnej Grupy Działania – Przyjazne Mazowsze zaprezentował pan Michał Adamczyk, współwłaściciel gospodarstwa agroturystycznego Sielanka w gminie Raciąż. Warunki rozwoju turystyki na obszarach wiejskich przedstawił dr hab. Leszek Butowski ze Szkoły Głównej Turystyki i Rekreacji w Warszawie, a tworzenie produktów turystycznych na Mazowszu omówił Prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Jan Błoński.

W części Konwentu poświęconej dobrym praktykom w zakresie współpracy samorządów z podmiotami turystycznymi, doświadczenia gminy Płońsk przedstawił Wójt Aleksander Jarosławski. Obrady zakończyła dyskusja na ten temat.

Prezentacjom i dyskusji towarzyszył pokaz rękodzieła i degustacja produktów lokalnych z obszarów trzech polskich Lokalnych Grup Działania – uczestników projektu TERRA. Zainteresowanie gości zagranicznych oraz uczestników spotkania stoiskiem było imponujące. Wszyscy ze smakiem kosztowali lokalne sery, smalec z ogórkiem, chleb na zakwasie oraz pierogi. Nasz produkt tradycyjny Słoninka Skołatowska wzbudził szczególne zainteresowanie, plasterki słoninki „rozchodziły się jak ciepłe bułeczki”.

Po obiedzie fińska delegacja, na zaproszenie LGD - Przyjazne Mazowsze, wzięła udział w wizycie studyjnej prezentującej Dobre Praktyki na wybranym obszarze działania LGD - Przyjazne Mazowsze (gm. Sochocin). Po spotkaniu z władzami gminy, goście odwiedzili Izbę Pamiątkową Guzikarstwa oraz zapoznali się z projektami zrealizowanymi przez Gminę Sochocin. Wieczorem wzięli udział w uroczystej kolacji przygotowanej przez Gospodarstwo Agroturystyczne pani Bożeny Chaber z Kondrajca. Gospodarze w interesujący sposób zaprezentowali swoją ofertę turystyczną, zadbali również o smaczny posiłek. W sobotę 24 maja delegacja zagraniczna odwiedziła firmę „FABA” S.A. w Baboszewie, specjalizująca się w produkcji narzędzi dla przemysłu drzewnego i meblarskiego. Prezes fińskiej grupy jest przedsiębiorcą, właścicielem tartaku i okazało się, że zakupuje do swojej firmy specjalistyczne  narzędzia wyprodukowane właśnie w FABIE. Była to więc dobra okazja do złożenie wizyty. Nasi goście byli bardzo zadowoleni z wizyty czemu dali wyraz zarówno w rozmowach podczas spotkania jak również w mailach, które nam przesłali po powrocie do kraju.

Opracowanie: Danuta Kucińska LGD - Przyjazne Mazowsze, Irek Kamiński (koordynator projektu TERRA)

Zdjęcia: LGD-Przyjazne Mazowsze, UG Sochocin 

baboszewociechanowdzierzazniajoniecnaruszewoplonskraciazczerwinsksochocinzaluskiczerwinsk

MazDniRol 24

domlgd

okladka publikacji CoWiP

 

ikonka broszura okładka

ikonka

Certyfikaty Przyjazne Mazowsze

IKONKAAA

ikonka2019

IKONKA

 

 

ikonka Ciekawostki Turystyczne

 

ikonka TWÓRCY LOKALNI

 

ikonka produkty lokalne

 

ikonka ciekawe biografie

 

 

2

 

mpnt

 

skrzat

 

 

Skrzatolandia

 

ikonka aktualna

LGD KSIAZKA

napisz

ziemia plonska okladka

okladka do akceptacji 1

IKONKA POTENCJAŁ TURYSTYCZNY

Archiwum artykułów

unnamed

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach

Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach

Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność