Najnowsze

Wyróżnione

Interesujące wydarzenia z życia LGD – Przyjazne Mazowsze z minionego roku

W dniach 7-11 października 2014 roku z członkowie LGD-Przyjazne Mazowsze  odbyli wizytę studyjną do Austrii w region Wels i Souwald. Celem wizyty było pokazanie przykładowych projektów, które zostały zrealizowane w ramach LEADERA, wymiana doświadczeń oraz poszukiwanie nowatorskich sposobów rozwiązań stosowanych w tym programie.

Pierwszy dzień spędziliśmy w podróży, późnym wieczorem zajechaliśmy do hotelu, gdzie po zakwaterowaniu wszyscy wspólnie zasiedliśmy do kolacji.

Następny dzień rozpoczął się od wizyty projektu - motoryczny plac zabaw. Poznaliśmy ciekawe techniczne rozwiązania, które zapewniają odwiedzającym świetną zabawę a także umożliwiają  ćwiczenie równowagi.

Najciekawszy dla wielu naszych członków był projekt „Uhr Baumkronenweg” – „Spacer wśród koron drzew i hotel w drzewach”. To wyjątkowa trasa prowadząca na pewnej wysokości wśród koron drzew lasu iglastego w Górnej Austrii. Z wieży widokowej roztaczał się zapierający dech w piersiach widok na obszarach Lasu Bawarskiego, Pramtal i Salzkammergut.

Na terenie całego obiektu oprócz wieży i punktów widokowych, ścieżek sprawnościowych kilkadziesiąt metrów znajdują się także domki, dziesięć metrów od dna lasu, gdzie można obudzić się w koronach drzew, ciesząc się spokojem, śpiewem ptaków i zrelaksować.

Do tej pory nie postrzegano zwiedzania lasu jako zabawne i ekscytujące. Ta niesamowita trasa w świecie drzew jest tylko 30 km od Passau i oferuje unikalne naturalne widowisko, które zachęca do odpoczynku i pauzy w zabieganym życiu.

Ta wizyta rzuciła zupełnie nowe spojrzenie na rozwój turystyki i rekreacji, nową perspektywę i zabawę. Zwłaszcza dzieci, które mogą i lubią intensywnie spędzać czas. Skakać między drzewami na trampolinie, skorzystać z 50 m zjeżdżalni, uczyć się rozpoznawania różnego rodzaju podłoża czy korzystać z motorycznych placów zabaw. Cała ta inwestycja jest efektem współpracy partnerów z różnych sektorów. „Uhr Baumkronenweg” to jeden projektów zrealizowanych w ramach Leadera, .który odniósł spektakularny. Rocznie przybywa tu ok. 200 tys. zwiedzających.

Następnie przejechaliśmy do spółdzielni produkcyjnej „Sauwalderdäpfel“ w Górnej Austrii, gdzie zrzeszeni rolnicy produkują bardzo dobrej jakości ziemniaki, wspólnie stworzyli dla nich markę i rozpropagowali ją dzięki środkom z Leadera . Region ich uprawy nazwali „regionem ziemniaczanej rozkoszy“. Te ziemniaki mają wysokie notowania dzięki, walorom smakowym, które pomogły ożywić lokalną gastronomię, zwiększyć przychody ludności. Grupa producentów ziemniaka, produkuje wódkę Sauwald.

Z Sauwalderdäpfel pojechaliśmy na obiad do gospody Bogner, gdzie mieliśmy okazję skosztować m.in. tamtejszych ziemniaków oraz innych lokalnych potraw. Następnie udaliśmy się na szlak turystyczny „Panoramstraße“, gdzie utworzono sześć punktów widokowych na dolinę Dunaju wzbogaconych rzeźbami lokalnych artystów. Interesująca była wizyta u rodziny Stockenhuber, która prowadzi szklarnie z ekologiczną produkcją m.in. pomidorów i chili. Właściciele uprawiają wyłącznie stare i tradycyjne odmiany tych roślin . Nie mniej interesujące były hale z roślinami egzotycznymi. Nieliczni uczestnicy wizyty spróbowali papryczki chili, która jest drugą papryką w rankingu pod względem ostrości. Ciekawy projekt, jaki tego dnia także zobaczyliśmy to „Świat Dunaju“ i „ Ogród Zmysłów“ projekt LEADER-a opierający się na stworzeniu dużego akwarium - Ryby Dunaju oraz terenowa makieta obrazująca „spotkanie się trzech rzek: Dunaju, Inn i Ilz.” Wieczorem spacerowaliśmy po uroczych uliczkach niemieckiego miasteczka Passau oraz zwiedziliśmy Katedrę św. Stefana, w której to znajdują się największe organy na świecie. Zmęczeni lecz zadowoleni z drugiego dnia wizyty wróciliśmy późny wieczorem do hotelu.

Trzeci dzień wizyty także upłynął uczestnikom bardzo aktywnie. Odwiedziliśmy m.in. mały, rodzinny zakład mleczarski produkujący mleko, jogurt do szkół, przedszkoli , wielu piekarni w centrum Górnej Austrii, a także mała piekarnię ze sklepikem  z pieczywem, makaronami i wyrobami cukierniczymi , które wypiekane są przez właścicieli. Obok jest budynek ,gdzie odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci, które poznają jak wygląda droga od ziarenka do bochenka chleba. Bardzo mile zostaliśmy przyjęci w stadninie koni - Pferdezentrum Stadl-Paura, która m.in. zajmuje się szkoleniem koni i nauką jeździectwa oraz będzie brała udział w wystawie regionalnej 2016. Następnie zwiedziliśmy żupę solną i muzeum żeglarstwa w Stadl-Paura. Ostatnim miejscem jakie odwiedziliśmy w tym dniu, była ścieżka dydaktyczna GF Erich Preymann - AGRARIUM, gdzie poprzez projekt FELIXX Ogród mogliśmy poznać przykład wykorzystania lokalnego dziedzictwa przyrodniczego dla ożywienia turystyki. Pomysłodawcy projektu zaprezentowali w ogrodzie poletka prezentujące kilkadziesiąt gatunków roślin, stworzyli kilka ścieżek edukacyjnych oraz tor saneczkowy, po którym można jeździć o każdej porze roku (saneczki na rolkach).

W przedostatnim dniu wizyty odwiedziliśmy m.in. Ministerstwo Rolnictwa gdzie bardzo serdecznie przyjął nas pan Ignatz Knöbl, kierownik Wydziału ds. Obszarów Zaniedbanych i Ekologicznej Gospodarki Rolnej w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Wodnej w Wiedniu, który przybliżył uczestnikom zasady funkcjonowania austriackiego Leadera oraz omówił ciekawe projekty.

Dowiedzieliśmy się iż w Austrii środki na Leadera w 75 % pochodzą z UE, pozostałą część dokładają poszczególne kraje austriackie. Nasi gospodarze wprowadzili austriacki system finansowania LGD w którym to gminy finansują Lokalne Grupy Działania a kwota wsparcia dochodzi do 30 %.

Dobrym Duchem dla naszej grupy był pan Thomas Muller, który w sposób bardzo interesujący przedstawił osiągniecia austriackiego Leadera.

Relację przygotowały : Agnieszka Matoblewska i Dominika Rutecka

 

baboszewociechanowdzierzazniajoniecnaruszewoplonskraciazczerwinsksochocinzaluskiczerwinsk

MazDniRol 24

domlgd

okladka publikacji CoWiP

 

ikonka broszura okładka

ikonka

Certyfikaty Przyjazne Mazowsze

IKONKAAA

ikonka2019

IKONKA

 

 

ikonka Ciekawostki Turystyczne

 

ikonka TWÓRCY LOKALNI

 

ikonka produkty lokalne

 

ikonka ciekawe biografie

 

 

2

 

mpnt

 

skrzat

 

 

Skrzatolandia

 

ikonka aktualna

LGD KSIAZKA

napisz

ziemia plonska okladka

okladka do akceptacji 1

IKONKA POTENCJAŁ TURYSTYCZNY

Archiwum artykułów

unnamed

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach

Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach

Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność