Stowarzyszenie Academia Europaea Sarbieviana otrzymało Certyfikat Marka Przyjazne Mazowsze za inicjatywę pn. Międzynarodowy Festiwal Ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”, w ramach IV edycji.
Od 2005 r. trwa akcja wskrzeszania z niepamięci Macieja Kazimierza Sarbiewskiego (1595-1640) urodzonego w Sarbiewie koło Płońska -pierwszego polskiego poety rangi europejskiej, uwieńczonego Wawrzynem Poetyckim w Rzymie przez Papieża Urbana VIII (dziś równoznacznym z Nagrodą Nobla), prof. Akademii Wileńskiej, kaznodziei króla Władysława IV, nazywanego Horatius Sarmaticus (łac. sarmackim Horacjuszem), Horatius Christianus (łac. chrześcijańskim Horacjuszem).
Jeden z najbardziej popularnych i najczęściej wydawanych polskich autorów za granicą. Był jednym z największych poetów europejskich epoki baroku. Jego Lyricorum libri doczekały się kilkudziesięciu wydań w całej Europie. W 1632 wydana została Lyricorum libri IV w Antwerpii luksusowa edycja z miedziorytami Petera Paula Rubensa w wysokim nakładzie 5000 egzemplarzy.
Pisarze, animatorzy kultury, społecznicy z płn. Mazowsza starają się już od 17 lat przypomnieć mieszkańcom Mazowsza, Polski i świata urodzonego w Sarbiewie jezuitę i poetę, którego do dziś żaden z poetów polskich nie prześcignął pod względem liczby przekładów i wydań na Zachodzie – poprzez cały blok zdarzeń artystycznych, kulturalno-naukowych. W 2005 r. zainicjowaliI Międzynarodowe Dni Ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”. Trwały wówczas 3 dni i odniosły duży sukces. Ponieważ impreza okazała się niezwykle potrzebna, odbyło się do tej pory już blisko 17 edycji tego Międzynarodowego Festiwalu ks. M. K. Sarbiewskiego (2005-2022), pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP, Marszałka Mazowsza oraz Biskupa Diecezji Płockiej.
Festiwal, którego koordynatorem jest Stowarzyszenie Academia Europaea Sarvieviana jest organizowany cyklicznie, trwa 3 dni iobejmuje cały blok imprez: z sesją naukową, koncertami poetycko-muzycznymi, spotkaniami pisarzy z kilku państw, wystawami, nabożeństwami, ukazały się też 3 książki i ogłoszono kilka konkursów „O Laur Sarbiewskiego” (poetycki, krasomówczy, plastyczny, literacki). Pierwszy, inauguracyjny dzień Festiwalu odbywa się w Płońsku. Drugi dzień wydarzenia obejmuje zawsze wizytę w Sarbiewie, w tym Mszę Świętą, koncert w kościele, konkurs dla dzieci i młodzieży w SP im. Kazimierza Sarbiewskiego, zwiedzanie Izby Pamięci, spacer ulicami Sarbiewa i spotkanie integracyjne uczestników i mieszkańców. W Sarbiewie znajduje się cenny zespół barokowy: kościół, plebania i cmentarz.Obszar oddziaływania Festiwalu jest bardzo szeroki, obejmuje swoim zasięgiem kilka miejscowości płn. Mazowsza (5 powiatów), w jego przygotowanie i realizację włączyły się samorządy lokalne i ponadlokalne, władze państwowe, szkoły, parafie, domy kultury, muzea, biblioteki, organizacje społeczne, Jezuici, a także od kilku lat Zamek Królewski w Warszawie. Ponadto konferencje poświęcone Sarbiewskiemu odbywały się na Litwie i w Czechach.
Każda edycja Festiwalu, z bogatym trzydniowym programem, przynosi piękne rezultaty: nowe badania, odkrycia, konferencje, książki, doszła łacińskojęzyczna wersja konkursu poezji, niesie fascynację kolejnych osób tym niezwykłym poetą, uczonym i duchownym. Bogaty program, szeroki zasięg festiwalu, zaangażowanie wielu partnerów w jego realizację przyczynia się do promocji regionu, powiatu płońskiego, Mazowsza i Polski.
Realizacja Festiwalu przysparza sławy naszemu regionowi i Polsce, pozwala poznać staropolskie dziedzictwo kultury sarmackiej, sprzyja też promocji społeczno-kulturalnej płn. Mazowsza. O randze festiwalu świadczą jego uczestnicy, biorący udział w konkursach przybywający z różnych krajów, zaangażowane uczelnie i uczeni, pozytywne informacje w mediach, nagrane filmy i wydane publikacje.
Dane kontaktowe:
Stowarzyszenie Academia Europaea Sarbieviana,
Sarbiewo, 09-130 Baboszewo
e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
strona www: http://www.sarbiewski.eu/
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach
Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach
Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność
Wszelkie prawa zastrzeżone. Lokalna Grupa Działania - Przyjazne Mazowsze
Projekt i realizacja: Konrad Stępień
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...